• Welcome to Professional Consulting Agency

About Us

Consulting Agency for every Business

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

  • Immigration consultant, Information technology consulting
  • Consultant pharmacist Creative consultant
  • Employment consultant Environmental consultant
  • Independent contractor, Permatemp
img

Para Bilgi Teknolojileri kurumunuzun IPv6 geçişi için size yardım etmeye hazır! Hem IPv4  hemde IPv6 ağınızı bir arada kullanabileceğiniz altyapının sizin için planlamasını yapıp, sorunsuz bir şekilde IPv6 geçişinizi sağlıyoruz.

Bu planlamayı yaparken;

ÖRNEK ÇALIŞMAMIZ:

T.C. Kültür Bakanlığı Milli Kütüphane Başkanlığı:

T.C. Kültür Bakanlığı bünyesinde olan Milli Kütüphane Başkanlığı özel statüsü ve akademik bir kurum olması nedeniyle hem TÜBİTAK a bağlı bir teknoloji merkezi olan ve Türkiye ’nin akademik ağ (UlakNET) alt yapısına, hemde Türk Telekom aracılığıyla TTNET altyapısına bağlı bulunmaktadır.  Her iki kurumdan da bağlantısı olması sebebiyle Milli Kütüphane Başkanlığı UlakNET ’den 193.27.x.x/24 ve TTNET den de 88.255.x.0/24 blokları kullanılmakta idi. Kurumun gelecek planları olan; FKM (Felaket Kurtarma Merkezi) nin farklı bir şehirde oluşturulması ve 6279 nolu Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserleri Derleme Kanunu gereği Milli Kütüphane ulusal elektronik milli hafıza statüsünde olacağından;
o    Kurumun sahip olacağı IP blokları,
o    Esnek IP yapılandırması,
o    Daha çok sayıda IP ihtiyacı
oluşmuştur. Diğer taraftan, bu çalışma Milli Kütüphane Başkanlığı’nın 8.12.2010 tarihli ve 27779 sayılı Başbakanlık Genelgesi gereğince yapısının IPv6'ya geçişi ve IPv4 ve IPv6 alt yapısının birlikte çalışabilir şekilde planlanması, IPv4 ve IPv6 envanter ve network yapısının çıkarılması, Internet hattının BGP altyapısı ile çalışması ve gelecekte kurulması planlanan network yapılanmasını içerir.

Milli Kütüphane Başkanlığında IPv6  mevcut IPv4 network altyapısı düzeltilerek VLAN yapıları oluşturulmuştur.Mevcut ağ analiz edilerek, ağ problemleri giderildi ve iyileştirmeler yapılmrıştı. IPv4 ağının düzgün ve performanslı çalışması sağladı. Kurumun kablosuz ağına IPv6 desteği  sağlanmıştır.

Milli Kütüphane Başkanlığı “RIPE NCC” üyesi olmuş, kuruma ait AS (Autonomous System)  ve IP blokları tahsis edilerek BGP yapısına geçirilmiştir.

Ağ durumunu analiz ettiğimiz IPv4 iyileştirmesi ve IPv6 geçiş işlemlerinde de yapmış olduğumuz uygulamaları içeren 150 sayfalık bir rapor kuruma sunulmuştur. Aşağıda raporun örnek ekran görüntüleri bulunmaktadır:

  Para Bilgi Teknolojileri IPv6 Rapor ve Analiz

 

IPv6 KONULU SUNUMLARIMIZ:

Para Bilgi Teknolojileri olarak Anadolu Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşen 17. Türkiye Internet Konferansında (inet-tr'17) ve Antalya Üniversitesinde gerçekleşmiş olan "Akademik Bilişim 2013" konferansinda "Türkiyede IPv6 Geçiş Süreçleri" konulu sunumlarımız gerçekleşmiştir.

IPv6 sunumlarımızı indirmek için tıklayınız.